Bağ Yaprak Uyuzu

Bağ yapraklarında Bağ Uyuzu dediğimiz belirtileri meydana getiren zararlı, bir akar türüdür Bu akar yaprakları emmek sureti ile zararlı olur. Zarara uğrayan yapraklar özümleme işini tam olarak yapamazlar. Dolayısıyla Bağ Uyuzunun yoğunluğu oranında ürün miktarı etkilenir.

 

 

Zararlı, bağ yapraklarını alt yüzünden emer, emgi yerlerinde evvela gümüş renginde küfümsü görünümde alanlar oluşur. Bu grimsi renk daha sonra kahverengine dönüşür. Yaprağın üst yüzüne doğru kabartılar meydana gelir. Zararlı genellikle omcanın yapraklarında bulunur. Bazen çiçek tomurcuklarında ve çiçeklerde beslendiği de görülür. Yapraktaki beslenme ilkbaharda gözler açılırken başlar, geç sonbahara kadar devam eder. Bütün üzüm çeşitlerinde zarar yapar.

Mücadelesi:

İlaçlı Mücadele :

İlkbaharda bağda yapılan gözlemler sonucu yapraklarda zarar belirtileri saptandığında ilaçlama yapılmalıdır. Genellikle bağ uyuzuna karşı özel bir ilaçlama gerekmez. Zira Külleme Hastalığı için atılan kükürt bu zararlıyı da kontrolü altında tutar. Ancak bu uygulamanın yeterli olmadığı ve belirtilerin yoğun olarak tekrar görülmeye başlaması halinde bu zararlı için tekrar bir ilaçlama yapılmalıdır.

İlacın Adı Dozu(100 lt. suya)

Koruma Kükürt WP 500 gr.

Süper Sulphur 73 WP 500 ”

Thiovit 490 ”

Hektionex 36 EC 150 ml

Thiodan 35 Em 150 ”

Korsülfan 35 EC 150 ”

Parasulfan 150 ”

Süper Kükürt 73 WP 500 gr.

Sulfanex 35 EC 150 ml.

Bayer Endosulfan EC 360 150 ml.

NOT : Külleme görülen bağlarda kükürtlü ilaçlar kullanılmalıdır. Kullanılan kükürtlü ilaçlarla külleme ve bağ uyuzuna karşı kombine bir mücadele yapılmış olur.

yorum

 • adem 10 Mayıs 2014
  üzüm bağımda bağ uyuzu var ziraatçılar tarafından kükürt atmam öneriliyor kullanmama rağmen çoğalma ğösteriyor. kükürtten başka ruhsatlı ilacı yok deniyor. bu ilaçlardan ruhsatlı olanı varmı. varsa nasıl temin edebilirim

  Cevap

  • Admin 15 Mayıs 2014
   Yorum yazdığınız konuda belirtilen etken maddeleri içeren ilaçları alabilirsiniz.Ticari olarak ilaç isimleri farklılık gösteriyor.

   Cevap

 • YAVUZ ÖZKAN 27 Mayıs 2014
  Merhaba, Bağ yaprak uyuzu yazınız ile ilgili kaynakçada göstermek istiyorum fakat tarihi belirtmemişsiniz yardımcı olurmusunuz

  Cevap

  • Admin 30 Mayıs 2014
   Konuyla alakalı kaynağı http://www.eziraat.net/iletisim adresinden veya admin@eziraat.net bize ulaştırabilirsiniz.

   Cevap

Yorum Ekle